Na Viasat Explore přichází druhá řada Srubů od mistrů

Na kanálu Viasat Explore poběží druhá řada dokumentárního seriálu Sruby od mistrů, v nichž kanadští stavaři budují opravdu propracované dřevěné stavby.

Natáčecí štáb v průběhu jednotlivých dílů sleduje osudy chlapů ze společnosti Pioneer Log Homes z Williams Lake v Kanadě. Tato firma je největším světovým producentem srubů, které jsou vyráběny ručně z klád, jež před využitím na stavbě musejí celý rok schnout. Postavený srub pak schne dalších pět let.

Zajímavostí je, že stavitelé pro sruby nevyužívají žádné hřebíky. Jednotlivé klády totiž obsahují přesně vytesané a vyřezané dlaby a sedla, a pokud už je potřeba nějaký spojovací materiál, využijí se dřevěné kolíky.

Stavitelé srub nejprve postaví „nanečisto“ přímo v sídle společnosti, načež jednotlivé díly označí a následně je zašlou na místo určení (které může být kdekoliv na světě), kde srub postaví už definitivně.

Společnost Pioneer Log Homes se navíc chlubí tím, že za každý strom, který padne pro účely stavby srubů, zasadí sedm nových. Celkem už tak její zaměstnanci zasadili asi 1,5 milionu stromů.

Stavitelé srubů běží na Viasat Explore ve druhé řadě již nyní. K vidění jsou každou středu mezi 6. květnem a 5. srpnem vždy od 21:00 hodin.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zábava a volný čas se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.