Podlaha z PVC a linoleum není to samé? To víš?

V dnešní době se najdou ještě jedinci, kteří se domnívají, že podlaha z PVC a „lino“ je to samé. Pravda je však taková, že to opravdu to samé není. A proto si napišme jen základní rozdíl mezi linoleem a PVC krytinou.

Linoleum

Je v první řadě přírodní materiál! Pro jeho výrobu se používá převážně dřevitá korková moučka. Do té se pak přidávají další přísady jako oleje, pryskyřice a juty. Dále pak upravují většinou na přání zákazníka, aby splňovalo trend, barvu, dekor a užitnost. Nutno podotknout, že díky použití přírodních surovin, jde o výrobek, který je zdravotně nezávadný a tedy až na opravdu malinké výjimky je velmi dobře snášen i alergiky. Ale to neznamená, že PVC krytina je toxická! To je další mýtus.

PVC krytina

PVC, neboli polyvinylchlorid, je již z názvu plynoucí chemickou sloučeninou hojně využívanou v dobách minulých, ale poslední dobou i v dobách dnešních a určitě nezůstanu pozadu i v dobách budoucích. PVC vám zjednodušíme na to, že řekneme, že jde o hmotu, která je složena ze základní vrstvy, potisku a ochranné vrstvy. Jak je zřejmé, tak potisk, neboli dekor, v dnešní době může nést neskutečně mnoho podob a barev. V neposlední řadě je potřeba zmínit jejich zdravotní nezávadnost (již se pro výrobu nepoužívají změkčovače a jiné podobné chemické přídavky), vysokou odolnost a hlavně velmi nízkou cenu. PVC je materiály velmi odolný, hodí se nejenom domů, ale i do profesionálních provozoven, jako jsou nemocnice a podobné.

    Co si vybrat domů?

Zdali preferovat PVC nebo linoleum? V podstatě se stačí rozhodovat na dvou faktorech. Kam jej potřebujete a kolik chcete utratit peněz? Protože, ostatní věci jako údržba a tak dále jsou relativně obdobné.

Základním rozdílem je cena, PVC je rozhodně levnější. Dobře se aplikuje a velmi odolné. Hodí se tedy jak domu tak i do provozoven. U linolea je cena vyšší a jako jediná potenciální nevýhoda je fakt, že hůře snáší vlhko. Proto se linoleum nehodí jako vchodová krytina do bytu, či domu nebo do vlhkých místností.

Pokud stále nevíte, co by se pro vás hodilo více, můžete kontaktovat Supellex centrum, s.r.o. – kvalitní prodejce PVC krytin www.podlahy-design.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.