Tymprozdravi.cz: Braňte se chřipce

Léto je nenávratně pryč a zima už o sobě dává vědět. Objevily se první mrazíky i sněhové přeháňky. Venku je nevlídno, větrno a deštivo. Ordinace praktických lékařů se začínají zaplňovat. Už zase na nás ze všech stran útočí chřipka. Znáte to, dráždivý kašel, ucpaný nos, vysoká horečka, zimnice, bolest hlavy, svalů i kloubů…V těžších případech se mohou objevit i vážnější komplikace, jako je zápal plic, zánět vedlejších nosních dutin, středního ucha, případně i nervového centrálního systému nebo srdce.  Je nejvyšší čas začít se účinně bránit. Ale jak na to?

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje všechny věkové skupiny. Nejohroženější jsou malé děti a senioři. Nebezpečná je zejména pro lidi, kteří trpí nějakým jiným chronickým onemocněním, jehož průběh může chřipka výrazně zhoršit. Pak může dokonce vést i k úmrtí. Těmto osobám se proto doporučuje pravidelné očkování proti chřipce. Stejně jako seniorům a těm, kteří jsou v kontaktu s rizikovými osobami (např. zdravotníci, pracovníci ve školství apod.). V době epidemií je vhodné zvážit rovněž očkování dětí. Očkování provádějí praktiční lékaři, zdravotní ústavy či očkovací centra. Dnes nabízí možnost zvýhodněného očkování proti chřipce i řada zaměstnavatelů jako benefit pro své zaměstnance.

I bez očkování se však můžete aktivně bránit chřipce. V době chřipkové sezóny je zejména důležité věnovat zvýšenou pozornost hygieně a dodržovat základní hygienické návyky. Myjte si často ruce teplou vodou a mýdlem, zejména po návštěvě míst s velkou koncentrací osob, ale i po každém kýchnutí či kašlání. Buďte ohleduplní, zakrývejte si ústa i nos, když kašlete a kýcháte. Nepůjčujte si telefon, nezdravte se v době chřipkové epidemie podáním ruky a líbáním, omezte osobní kontakt s lidmi, nechoďte do kolektivu (do divadla apod.). Snažte se dlouhodobě upevňovat svou imunitu zdravým životním stylem, dostatkem pohybu a stravou bohatou na vitamíny. Zkrátka snažte se udělat vše proto, aby vás letos chřipka nedostala.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Vzdělání, Zdraví a krása se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.