Připravte svou farmu na zimu

Zima už zaklepala na dveře, ale někteří chovatelé a farmáři zjišťují, že nejsou zdaleka tak dobře připraveni, jak by měli být. Pro chov skotu, koní nebo ovcí je důležité některé věci na zimu nepodcenit.

První takovou záležitostí je přístup k vodě. Zvířata na pastvinách mohou narazit na zamrzlou vodu a trpět jejím následným nedostatkem. Farmář by měl tuto situaci předvídat a řešit, například pořízením napáječky. Ty se vyrábí v širokém spektru a problém zamrzání řeší různými způsoby.

Existují míčové napaječky, které hladinu přerušují plastovou čočkou, nebo míčkem. Jiné napaječky spustí vodu po stlačení mechanismu zvířetem. Dalším řešením jsou napáječky vyhřívané elektřinou. Než ale napáječku nainstalujete, dejte pozor, aby přívod vody byl sám chráněn před zinou. Nechat si vodu zamrznout už cestou, to by nebylo dobré.

Při chovu zvířat není také radno podceňovat přísun minerálů, zejména soli. Ta vyrovnává přebytek draslíku v potravě a zabraňuje tak průjmům. Dobytek nemá moc možností si sůl obstarat sám při pastvě, proto je mtřeba mu jej dodávat. K doplnění NaCL se nejlépe hodí solný liz Lisal, dodávaný v praktických desetikilogramových kostkách, opatřených dírou na zavěšení.

Chováte koně? Kromě výše uvedeného není třeba mnoho dodávat, ale jedna věc by možná neměla uniknout naší pozornosti. S chladnějším počasím narůstá riziko podchlazení zpocených koní. Proto by ve vaší výbavě neměla chybět odpocovací deka, kterou přes zborceného koně přehodíte a necháte jej po práci doschnout, tedy odpotit. Chránite tak jeho záda, plíce a srdce před prochladnutím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.