Nákladní přívěsy

Nákladní přívěsy jsou přípojná vozidla určená k přepravě velkých a těžkých nákladů. Připojují se za nákladní automobily a zvětšují přepravní kapacitu jednoho nákladního vozu. Tím se liší od návěsů, které se připojují k tažnému vozidlu, které nemá vlastní přepravní prostory. Jedná se o tahače a velká část váhy je přenášena na tažné vozidlo. Návěs se na tahač zjednodušeně navěsí. Oproti tomu nákladní přívěsy jsou konstruovány tak, aby většinu, nebo všechnu svojí váhu nesly samy a nepřenášely ji na tažné vozidlo. Díky tomu není na tažné vozidlo vyvíjena velká zátěž.

Typy nákladních přívěsů

Nákladní přívěsy dávají velkou volnost při přepravě. Můžete například přepravovat dvě úplně odlišné suroviny. Za cisternu s naftou můžete připojit chlaďák na zeleninu. To je samozřejmě extrémní příklad, ale v případě, že potřebujete mít v obou vozech rozdílné teploty, může přívěs sloužit jako mrazák a tažné vozidlo jako chlaďák.

Některé přívěsy jsou konstruované taky, aby byly průchozí a dala se celá souprava nakládat z rampy najednou, bez nutnosti odpojení přívěsu. To je zvlášť výhodné u přepravy na krátké vzdálenosti, kdy by neustálé odpojování přívěsu zdržovalo provoz. Takový přívěs pak může klidně zdvojnásobit přepravní kapacitu, aniž by to nijak zvlášť ovlivnilo rychlost vykládání. Průchozí soupravy se prodávají jako celek i odděleně, je ale důležité zajistit, aby výšky obou nákladních prostor byly přibližně stejné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Auto-moto se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.