Proč zvolit elektronickou cigaretu?

Když v patnáctém století Evropané znovu objevili Ameriku, zjistili, že mají tamní domorodci zajímavou zábavu – kouření tabáku. Kdyby tušili, jak se kouření cigaret po světě rozšíří a jaké problémy v celosvětovém měřítku způsobí, je možné, že by masakr amerických domorodců, který si spojujeme až s érou Hernána Cortéze započal již za Kolumba. Metod, jak se zlozvyku zbavit a už se se kouření nevracet, je celá řada, a celá řada denně selhává. V poslední době v odvykacích metodách zcela dominuje elektronická cigareta – čínský vynález, který si ovšem vybojoval místo na slunci s přehledem a zaslouženě.

Dvojí závislost

Už od první cigarety se náš mozek dostává do pasti závislostí, fyzické a psychické. Nikotin z chemické skupiny alkaloidů, kam patří třeba i heroin a kokain, vyvolává závažnou fyzickou závislost a brzy po tom, co se s ním buňky v těle seznámí, svoji pravidelnou dávku vyžadují napořád. A abstinenční příznaky na sebe nedají dlouho čekat, ze začátku nenápadné, jako je nervozita a třes v rukou, později se stupňují. Právě nervozita z nedostatku nikotinu a pocit uklidnění při prvním šluku stojí za vznikem velmi rozšířené pověry – že totiž kouření uklidňuje. Je v tom určitý paradox – ano, kuřáci opravdu s prvním šlukem zažívají citelné uklidnění nervozity, ale ta nervozita je vyvolaná abstinenčními příznaky. Není tedy pravda, že jsou kuřáci klidnější, naopak, abstinence u nich způsobuje neklid a nervozitu. Elektronická cigareta nabízí něco, co běžné cigarety neuměly a neumožňovaly – okamžitou úlevu od nervozity kdekoliv se zrovna nacházíte. Nemusíte lahodnou dávku uklidnění odkládat, když jste zrovna v supermarketu, vezete děti autem, nebo sedíte v kině. Elektronická cigareta nehoří a tak nevytváří žádný dým ani zápach a je z ní možné potahovat v jakémkoliv místě, klidně i na návštěvě v mateřské školce.

Další závislost, často opomíjená a o to zákeřnější, je závislost psychická. Řada kuřáků tvrdí, že musejí něco držet v ruce a něco vkládat mezi rty. Ano, to jsou průvodní příznaky psychické závislosti. Na tento návyk stěží pomůže žvýkačka nebo náplast, nemají jak. Naproti tomu elektronická cigareta poskytuje stejné uklidnění rukou a stejný pocit v ústech, jako zapálená kamelka. Elektronická cigareta je tak velice šikovným prostředkem, jak se zbavit psychické závislosti na cigaretách.

Elektronická cigareta – princip a funkce

Pokud z elektronické cigarety potáhnete vzduch, uvolní se ze zásobníku dávka nikotinu a cigaretového aroma. Jak je to možné? Elektronická cigareta je vybavena vaporizérem a baterií, oboje je napojené na čidlo proudění vzduchu a spíná se, když kuřák poprvé potáhne. Ze zásobník, který se doplňuje kapalinou e-liquid, vaporizér odpaří melou kapku, která obsahuje vůni a chuť tabáku, a patřičnou dávku nikotinu. Díky tomu při bafání elektronické cigarety vdechujete něco, co stejně chutná, stejně působí na vaše pocuchané nervy, ale nepáchne a nedělá dým. Jedna náplň elektronické cigarety vystačí zhruba tolik, co krabička cigaret – považte ty cenové náklady a uspořené místo v kapse. Kromě toho elektronická cigareta umožňuje rozdílné dávkování nikotinu do vdechované směsi a tím umožňuje regulovat rychlost odvykání na návykovém nikotinu. Jestli to s odvykačkou myslíte opravdu vážně, je možné, že po nějaké době budete vdechovat pouze voňavé tabákové aroma a už žádný nikotin. Je to jen na vás.

Elektronická cigareta a další náhražky kouření

Dokáží elektronickou cigaretu nahradit starší prostředky odvykání, tedy žvýkačky a náplasti? Jak se to vezme. Jak jsme si již napsali, náplasti nebo žvýkačky bojují účinně proti tělesné potřebě omamné látky. Naproti tomu potřeba s něčím si hrát rukama a něco strkat do úst zůstává nevyslyšena. Proto se také řada kuřáků na odvykací kůře láduje chipsy a oříšky, a jejich tělo se pěkně kulatí. Elektronická cigareta nabídne tak věrnou náhradu běžného tabáku, že nebude důvod se k té původní, drahé, nezdravé a páchnoucí zábavě vracet. Stává se vám, že si na zastávce zapálíte a okamžitě se za rohem zjeví vaše tramvaj? Co uděláte? Típnete cigaretu a strčíte ji zpátky do krabičky? To dělá málokdo, cigareta potom nechutná dobře. Nejspíš párkrát mocně potáhnete a zašlápnete hořící cigaretu na chodníku. Není to škoda? Elektronická cigareta vám bez potahování ústy sama nehoří, strčte ji zase do kapsy, nebo si ji klidně nechte v ústech i v tramvaji – nikomu nebude vadit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zdraví a krása se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.