Rakouské ledovce

Rakousko je známé díky možnosti celoročního lyžování na ledovcích ve slušné dojezdové vzdálenosti z České republiky. Rakušanům se ve větších střediscích většinou podařilo propojit tzv. lyžařskou houpačkou vždy několik areálů, čímž získali rozlehlé lyžařské oblasti. Ledovce jsou k nalezení ve spolkových zemích Štýrsko, Salcbursko, Korutany a Tyrolsko.

Mezi zdaleka nejoblíbenější patří ledovec Stubaier Gletscher (3.210 m). Ten se nachází pouhých 10 kilometrů od Innsbrucku a patří k nejrozsáhlejším ledovcovým oblastem v Rakousku. V nejbližším okolí se nalézá hned 5 vrcholů, převyšující 3.000 metrů. Jde o Habicht, Zuckerhütl, Schaufelspitze, Wildspitze a Schrankogel.

Stubaiský areál nabízí lyžařům k jízdě více než 100 kilometrů sjezdovek všech obtížností a není tedy divu, že právě na tento ledovec jezdí před sezónou trénovat i národní lyžařské týmy z různých zemí světa .

I ledovec Hintertux (3.250 m) na konci tyrolského Zillertalského údolí patří mazi hojně navštěvované rakouské ledovce a umožňuje lyžování v průběhu celého roku. Z údolní stanice Hintertux vedou vysokokapacitní lanovky přes mezistanici Sommerbergalm do ledovcové základny ve stanici Tuxer Fernerhaus ve výšce 2.660 metrů. Nad ní se pak rozprostírá jedinečná ledovcová aréna, která je doslova pozemským rájem pro lyžaře a snowboardisty.

Ledovec Pitztal bývá často označován jako svět věčného ledu. Leží ve výšce 3.440 metrů nad mořem a jelikož žádný další výše položený ledovec v Rakousku není, drží Pitztal prvenství. I tento ledovec vyhledávají reprezentační týmy z mnoha zemí a využívají jej na přípravu před sezónou. Na Pitztalský ledovec se lyžaři dostanou z údolní stanice Mittelberg, ze které vede podzemní dráha. Ta překoná 3 km vzdálenost za 7 minut a cestující vyveze na ledovcovou plochu do výšky 2.840 m. Odtud je pak možné pokračovat nejvýše položenou kabinkovou lanovkou v Rakousku až do výšky 3.440 m.

Více informací nejen o rakouských ledovcích na nalyzedorakouska.cz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.