Při koupi ojetého automobilu hraje prevence a náhradní díly prim!

Pokud preferujete ojetý automobil před novým, pravděpodobně se budete zajímat pouze o ojetá vozidla z bazarů či od soukromníků. V těchto případech vždy záleží na tom, jak se o auto staral původní majitel a jakou péči mu hlavně chcete věnovat vy. A podle toho je takový automobil spolehlivý.

Nákupem a vyřízením všech potřebných dokladů by ale pro vás koupě neměla končit. Není to vše, ale naopak, je to teprve začátek běhu na dlouhou trať. Je potřeba zkontrolovat další  náležitosti, abyste měli jistotu, že vás auto po prvních desítkách kilometrů nezradí. S koupí ojetého auta může být spojen nákup náhradních dílů, a pokud chcete, i nových, a třeba i originálních autodílů.

V první řadě byste u nově zakoupeného automobilu měli zkontrolovat veškeré provozní kapaliny. Ať už se jedná o směs do ostřikovačů nebo, chladicí kapalinu, olej, a to včetně všech filtrů. Jednoznačně je lepší mít jistotu, že v autě jsou kapaliny odpovídající daným parametrům. Žádné velké peněžní částky neutratíte, a přitom si odškrtnete jeden z nejdůležitějších bodů údržby automobilu.

Následně přichází finančně náročnější položka, která by neměla minout jediného kupce ojetého vozu. Jsou to rozvody v motoru. Vyhnout se rozvodům můžete opravdu jen v situaci, kdy si jste naprosto jistí, že se o ně v nejbližší minulosti minulý majitel postaral a nechal je vyměnit. Model od modelu se sice může lišit, ale nejčastěji by se rozvody měly měnit po každých 100 až 150 tisících km. Ovšem, pokud je váš automobil vybaven rozvodovým řetězem, částečně ušetříte, jelikož při tomto nájezdu většinou stačí pouhá kontrola řetězu, a není třeba jej měnit.

Další kroky kontroly by měly směřovat například k brzdám, ať už jsou kotoučové nebo bubnové. A to z toho důvodu, že brzdy jsou bezpečnostní prvek, který musí být v perfektním stavu.Nadále je také nutné zkontrolovat tlumiče, neboť mají velký přímý vliv na chování auta v průběhu jízdy. U ojetého vozu může být zhoršený stav akumulátoru, takže baterieby se na vašem seznamu měl objevit také. Pokud tomu tak není, při prvních mrazících hrozí, že nenastartujete a budete odkázáni na MHD.

Zajímat by vás měl i údaj, za jak dlouho vás čeká servisní prohlídka a pečlivě si prostudovat servisní knížku, ve které by měly být zaznamenány veškeré servisní úkony, které byly na daném automobilu provedeny.

Abychom se vyhnuli pokutě při zastavení policisty, je dobré zkontrolovat, zda máte kompletní povinnou výbavu a rovněž správnou rezervní pneumatiku s odpovídajícími rozměry a především s dobrý dezénem.

Pokud je vaše koupené vozidlo ojeté, alespoň v těchto bodech by mělo být naprosto v pořádku. A pokud doufáte, že je všem výdajům konec, tak tomu tak není úplně. Finanční výdaje ještě nejsou vyčerpány, nebojte se si auto vyšperkovat dle libosti. Všichni víme, že „kola dělají auto“, takže se poohlédněte po nových discích nebo poklicích, styl autu dodají i nové potahy.

Pokud tedy uvažujete o nákupu ojetého automobilu, nebo jste si jej již koupili, určitě nepodceňujte kontrolu minimálně těchto částí vozu a finančně se připravte na to, že musíte mít ještě pár tisíc korun navíc, které bude nutné do vozu investovat, až si ho přivezete domů. Pokud tak neučiníte, může se stát, že se vám při jízdě auto poškodí takovým způsobem, že se opravy ještě prodraží, nebo budou škody již nenávratné. A to opravdu nikdo z nás nechce.

Ať už hledáte autodíly BMW, autodíly Ford nebo náhradní díly pro další automobilové značky, vždy máte možnost kontaktovat profesionály v oboru, kteří se mají prozákaznický přístup a mají co nabídnout.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Auto-moto se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.