Energy drinky vás nakopnou na maximum

Energetické nápoje jsou doslova módou poslední doby, převážně mezi teenagery. Pravidelně je v Česku konzumuje až 80 % náctiletých a výjimkou nejsou ani děti do deseti let. Ano, energy drinky patří především do světa dospělých, stejně jako cigarety a alkohol, ale kdo z nás kdy neokusil zákazané ovoce. Jestliže se u mladých lidí nestanou spolu s fastfoodovou stravou jediným energetickým příjmem celého dne, pak se při jejich občasné konzumaci dá jistě přimhouřit oko. Energetické nápoje jsou velmi účinným povzbuzovačem, který udrží vaši pozornost po velmi dlouhou dobu. Pomohou vám vymáčknout ze sebe doslova maximum a posunout vás až na samotnou hranici vašich možností. Bez problému zvládnete jakýkoli pracovní maraton, noční jízdu autem, na party budete za hvězdu až do rána. Proč jsou tak zázračné a jen málokdo jim odolá? Všechny energetické nápoje jsou položeny na dvou základech, na cukru a na kofeinu. Cukr rychle dodá energii a kofein potlačí únavu.

Co v lákavé plechovce najdete

Na trhu naleznete nepřeberné množství různých druhů a značek energy drinků, jež v prvé řadě vsázejí na svůj vzhled. Regály v obchodech jsou plné atraktivních lákavých plechovek, které se od sebe liší nejen cenou, ale i složením. Někteří výrobci se pokusili o jejich zdravější verzi a přišli s řadou energy drinků s přídavkem ovocné šťávy. Kromě kofeinu a cukru obsahují ještě další stimulanty nervového systému s energetizujícími účinky jako jsou taurin, guarana, vitamíny skupiny B nebo různé rostlinné extrakty. Množství kofeinu nacházející se v jedné plechovce odpovídá přibližně dvěma šálkům kávy, což pro organismus nepředstavuje žádné riziko. Problém může nastat, jestliže pijete energetické nápoje jako běžné limonády a nebo pokud je kombinujete s alkoholem.

Skoro 15 kostek cukru

Ano, přibližně tolik kostek cukru najdete v jedné plechovce energy drinku, ovšem na druhou stranu je také jeho nezanedbatelnou složkou. Cukr umocňuje sílu a intenzitu kofeinu, který dokáže vybudit váš organismus na maximální výkon. I když je množství cukru srovnatelné s ostatními slazenými nápoji, může pravidelná konzumace slazených energetických nápojů vést až k obezitě. Pokud však zvolíte variantu sugar free nebo light, jste sami proti sobě. Umělá sladidla, která cukr nahrazují, totiž žádnou energii neobsahují. A navíc, použitím těchto synteticky vyráběných sladidel nedáváte tělu nic prospěšného. Samozřejmě, že zcela jiný případ jsou lidé trpící cukrovkou, vždyť pro ně jsou přeci také určena.

Pozor na dehydrataci

Hlavní funkcí všech energy drinků je stimulace fyzického a psychického výkonu. Energetické nápoje nejsou určeny pro běžné pití, ani jako součást pitného režimu. Vzhledem k tomu, že obsahují kofein, který dehydratuje organismus, měli byste jedno balení energy drinku doplnit dvojnásobným množstvím vody. Proto tyto vysokoenergetické nápoje zařazujte jen výjimečně, před výkonem, kdy potřebujete fungovat na sto procent. Z pohledu množství kofeinu by jejich konzumaci měli uvážit lidé trpící vysokým krevním tlakem.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zdraví a krása. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.