Večerníček a spát

Chodí vaše dítko spát po večerníčku? Pak máte štěstí. Nebo to není jen o štěstí? Je to, kdy chodí dítě spát, vrozená dispozice nebo věc výchovy a návyků? Naše dítě spí od narození málo.

Už jako miminko toho moc nenaspalo, od malička chodí spát pozdě, vstává celkem brzy a přes den nespí. Alespoň doma nikdy nespalo.  Bála jsem se chvíle, kdy bude muset spát po obědě ve školce. Jaký byl můj údiv, když ve školce bez problémů usnulo. Znovu mě to přinutilo vrátit se k myšlence, zda jsme něco neudělali špatně. Samozřejmě základem byl vždy výběr kvalitní postele. Nejprve bezpečné dětské postýlky, později jsme pořídili postel s úložným prostorem a s roštem (matrace 90×200, aby mělo dítě dostatek prostoru a dražší postel z masivu nějakou dobu vydržela, na začátku jsme nechali přidělat dětskou zábranu). Nezbytné byly roztomilé lůžkoviny a útulné prostředí, jakož i zatemňovací závěsy v dětském pokoji. Dostat dítě do postele před desátou večer se nám však až na úplné výjimky dosud nepodařilo. Našla jsem spoustu návodů, co dělat, většinou se však týkaly miminek. Co si počít v pozdějším věku jsem už nikde nezjistila. Zkoušeli jsme možné i nemožné, rituály s koupáním, čtení pohádek, večerníček, těžší peřinku (která zklidní pohyby), dětský polštář nadýchaný jako obláček, celodenní náročný program venku, dokonce i uspávání babičkou… Pohádek jsme nakonec vždy přečetli celou knihu, usnuli a dítko poté vesele odešlo z postele pryč. Nic nepomohlo. Smířila jsem se s faktem, že je naše dítě nespavec a noční pták. Přes den ho už dávno spát nenutím, aby bylo večer víc unavené. Ono však i tak chytne kolem deváté večerní „druhý dech“ a předvádí neuvěřitelné kousky. Postel je to poslední, co ho zajímá. Když mi kamarádky vyprávějí, jak jejich dítě usíná ve své posteli pravidelně po večerníčku, mlčky jim závidím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.