Jak bojovat se špatnou vlhkostí vzduchu?

Vlhkost uvnitř našich domovů je pro naše zdraví velmi důležitá. Příliš mnoho nebo příliš málo vlhkosti může způsobit vše od vzniku plísní po suchou pokožku a dýchací problémy. Naše domovy a naše těla jsou závislé na správné vlhkosti vzduchu, aby zůstaly pevné a zdravé.

Vlhkost je popisována jako úroveň vodní páry, která je obsažena ve vzduchu, jenž dýcháme. Když se vzduch zahřeje, hladina páry poklesne. Při těžkém déšti naopak hladiny páry ve vzduchu začnou stoupat. Oba z těchto extrémů mohou přispět k naší náchylnosti k onemocnění.

V zimě mají úrovně vlhkosti tendenci být nízké v důsledku pokračujícího používání pecí a dalších topných zařízení. V těchto případech pak má většina z nás suchou kůží, rty a oči, což jsou sice nepříjemné důsledky, ale mohou být řešeny. Pro některé lidi, zejména velmi mladé, velmi starý nebo ty, kteří již trpí nemocí, může suchý vzduch způsobit větší náchylnost k respiračním problémům jako je bronchitida a astma.

Domácí zvlhčovače vrátí úrovně vlhkosti vzduchu tam, kam potřebujete. Existuje několik typů zvlhčovačů, které je možné si vybrat. Populární varianta zvhlčovače funguje na principu ohřívání vody z nádržky a následném odpaření vody, která je pak rozptýlena do domácnosti s použitím systému ventilátoru. Jiný systém využívá kontinuální tvorbu mlhy nebo páry, která se rozptýlí v celém domě.

Odvlhčovače řeší opačný problém. Když se vzduch, který vdechujeme, příliš nasytí vodou, tak je pro nás opět nepříjemným. Vzduch je lepkavý a je těžší jej dýchat. Nejběžnější způsob v teplejších zemích, jak se vypořádat s tímto problémem, je použití klimatizace, která doslova nasává vodu ze vzduchu.

Jestli klimatizace není možná, další nejčastější způsob omezení vysoké vlhkostí je použitím ventilátoru v kuchyni nebo koupelně. To jsou dvě místa, kde je hladina vlhkosti zpravidla nejvyšší. Dalším způsobem, jak zajistit odvlhčování vzduchu v domě je koupě odvlhčovače. Odvlhčovače se nejčastěji využívají v těch částech domu, kde hrozí největší problémy způsobené vlhkostí jako je například v suterénu. Většina forem plísní miluje vlhkost a běžně se v domech vyskytují, což za normálních okolností nebývá až takový problém. Problémem se stávají zejména pokud je v domě někdo s alergii na plísně. V tomto případě by odvlhčovače vzduchu měly být použity v pokojích osob s alergií, jakož i v nebo kolem oblasti s vysokou vlhkostí v domácnosti. Zvlhčovače a odvlhčovače lze pořídit v různých velikostech vhodných pro každý dům nebo byt.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.