V Německu a Rakousku pozor na kamery

Rádi si své jízdy na kole filmujete a později s přáteli sledujete? Tak pozor v zahraničí na legálnost takového jednání. Ať už máte kameru připevněnou na přilbě nebo přímo na kole, jsou země, kde byste ji měli vypnout.

Ochrana soukromí a majetku osob, které byste mohli nasnímat, má v Německu a Rakousku takovou pozici, že tam není dovoleno natáčet video na veřejnosti. Například u nás oblíbené autokamery, které za čelním sklem auta snímají cestu před sebou, tam nejsou dovoleny. Protože by nafilmovali nejen cestu, ale i domy stojící u ní a lidí pohybujících se na chodnících. Dokonce ani Google nedostal povolení k nasnímání ulic, aby je pak zveřejnil na Google StreetView.

Jenže kamery nejsou instalovány pouze na čelní skla automobilů, používají je i cyklisté. Pokud se pohybujete někde na adrenalinové cyklotrase někde v lese, zřejmě vaše kamera nebude nikoho zajímat. No pokud se dostanete do vesničky a narazíte na přecitlivělé obyvatele, mohli byste mít opletačky se strážci zákona. Zejména na přilbě je kamera dobře viditelná a lidé si ji snadno všimnou. A vy, jako majitel kamery, který ji často používá, si už ani neuvědomujete, že točíte video všude, kam se podíváte či otočíte hlavou. Kamery upevněné na řídítka kola nemusí být tak nápadné. Když ale se projíždíte na kole v příhraničních oblastech a procházíte dnes vlastně zelenou hranicí ze Slovenska do Rakouska, nebo z Čech do Rakouska či Německa, myslete na to, že vjíždíte do země, kde navzdory našemu společnému členství v EU platí jiné předpisy, jako u nás a kameru raději sundejte.

A když si ze svého výletu do zahraničí přinesete nějaký videozáznam, raději se jím nechlubte na internetu a nesdílejte jej. Nikdy nevíte, kdo si ho může prohlédnout a koho tím můžete naštvat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.