Očkovat či neočkovat?

Jsem starší matka. Asi právě proto všechno řeším. Často si říkám, že mít dítě ve dvaceti, dělala bych to jinak. Jsem otrokem informací. Už od těhotenství vyhledávám informace o všem v životě dítěte. Roli v tom hraje i jejich snadná dostupnost. (Jak jen to mohly naše matky bez internetu zvládnout? A jak jsme to mohli přežít my?) Jenže čím víc informací, tím těžší je se rozhodnout.

Vzpomínám na období příkrmů – vyhledávání postupů a tabulek, co ano, co ne, v jakém pořadí, hotová věda. My jsme vyrostli na krupicové kaši a taky žijeme. Velkou otázkou je pro mne očkování dětí. Co si vybrat z řady nepovinných očkování? Co vynechat? Co doktor, to názor. Nejsem odborník, co mi má být vodítkem? Mezi svými známými mám zastánce obou táborů – jedna kamarádka nechává očkovat úplně vše, druhá by dítě očkovat nedala ani za nic. Byli jsme jedni z prvních, kteří již neprodělali v porodnici očkování proti tuberkulóze. Vlastně se o zrušení povinného očkování dozvěděla naše doktorka tehdy až od nás při první kontrole. Od té doby mám pochybnosti. Nezanedbala jsem něco? Není to chyba? Neměla jsem sama aktivně vyhledat očkovací centrum a nechat dítě naočkovat? Pak přišlo další rozhodnutí – očkování proti pneumokokům a rotavirům. A další, teď když už dcera běhá po lese, řeším očkování proti klíšťové encefalitidě. Od chvíle, kdy jsem v televizi shlédla dokument o následcích této nemoci, zmocnila se mne panika. A co očkování proti planým neštovicím? Vedeme s ostatními matkami dlouhé diskuze. Ano, všichni jsme je prodělali, ale proč tomu vystavovat naše děti, když to není nutné a průběh může být komplikovaný. Co je lepší? Kdo mi poradí? A brzy přijde na řadu očkování proti rakovině děložního čípku. Které očkování ano a které ne? Možná bych měla dodatečně vystudovat medicínu, abych se mohla erudovaně rozhodnout. Jsem odjakživa člověk pochybovačný a množství dostupných informací mi to neusnadňuje. Zatím jsem se rozhodla dát vždy na doporučení naší pediatričky. I když…

Očkovat

Tymprozdravi.cz – očkovat

Příspěvek byl publikován v rubrice Zdraví a krása se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.