Rekonstrukce bytu krok za krokem

Moderní doba změnila nároky na bydlení a byt, který máme po rodičích nebo jsme ho ve starší zástavbě koupili, již není takový, jaký bychom ho chtěli mít. Důvodů k přestavbě může být mnoho, ale všechny mají jedno společné, musíme zachovat určitý postup.

Nejdříve si musíme rozmyslet, co od bytu budeme chtít, kolik tu bude žít lidí, kolik máme financí, jaké jsou možnosti úprav a pod. Když si nejsme tak jisti, je třeba se radit s odborníky, třeba s bytovým architektem. Kamarád, byť je to zedník, asi nemusí být tím nejlepším rádcem.

Jaké náležitosti jsou nutné k rekonstrukci?

Pokud se do oprav pustíme, měli bychom vědět nějaké základní právní úkony. Jsme-li totiž vlastníky a budeme měnit jen podlahy nebo malovat, asi není nutné o povolení žádat stavební úřad, ale když se budou měnit rozvody elektřiny, plyn, voda, vyřezávat dveřní otvor do nosné zdi, ohlášení je nutné.

K se stavebnímu povolení je nutné předložit výkresovou dokumentaci zpracovanou autorizovaným projektantem nebo projekčním studiem. Jestliže jsme jen nájemci bytu, je samozřejmě nutný souhlas majitele. Podle stavebního zákona se některé úpravy mohou pouze ohlásit, některé dokonce vůbec ne, takže je si to třeba zjistit předem.

Stavební povolení a ohlášení stavby máme, včetně souhlasu majitelů, požární zprávy, souhlasu hygieny nebo revize správců sítí, a začne výběr stavební firmy nebo řemeslníků. To je složitý problém a ale o to víc, pokud onen přítel zedník nemá vlastní firmu a nemůže pomoci. Jinak nám nezbývá, než se ptát na reference firem v okolí a třeba si udělat menší průzkum trhu.

Výběr firmy

Pokud si firmu vybereme, je nutno vypracovat časový plán prací se stanovením pevného data dokončení a následně předání díla. V tomto případě stavbu zadáváme „na klíč“, v případě, že dáte na samostatné odborníky a třeba částečně i své ruce,  budeme asi fungovat jako stavbyvedoucí a řídit si postup sám.

Jak probíhá přestavba?

Co vše může přestavba znamenat? Odstranění starých rozvodů elektra, plynu, vody aj., bourání příček a otvorů pro dveře a okna, v paneláku odstranění umakartového jádra a vyzdění nového, montování nových příček a instalace nových rozvodů, úprava podkladních vrstev podlah a povrchů stěn, položení nových podlah, instalace technického zařízení bytu, natírání a dotvoření interiéru, a to je jen hrubý výčet, co nás může potkat, ale samozřejmě nemusí, pokud určité operace vynecháme.

A jaké mohou nastat komplikace? Když vynecháme, že by nám došly peníze, jsme omezeni nosnou konstrukcí, umístěním bytového jádra, vstupních dveře a oken a také pozor na odvoz odpadu, aby také nebyl problém s obecním úřadem. Na závěr prací by měla firma předat potřebné revizní zprávy a kolaudační protokol. A pak přejeme pěkné bydlení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.