Rady, jak postupovat při plánování nového bydlení

Přejete si bydlet v úplně novém domě? Rozhodujete se, jaké bydlení pro vás bude to pravé ořechové? Tak to si musíte dobře rozmyslet. Prohlédněte si proto katalog rodinných domů, kde si rozhodně vyberete. Je důležité brát v potaz 3 důležité aspekty. Za prvé takový dům musí splňovat požadavky rodiny. Za druhé je dobré vědět, zdali postavíte dům sami, nebo si na to objednáte stavební firmu. V neposlední řadě musíte znát maximální částku, se kterou můžete při investici počítat.

Co všechno by mělo být ve vašem domě?

Výběr velikosti domu samozřejmě závisí na velikosti parcely, kterou máte k dispozici. Dále je potřeba si rozmyslet, jak velkou část chcete zastavit, a tím pádem určit i velikost vaší zahrady. Tak zjistíte tu správnou velikost domu. Vnitřní řešení domu je také důležitou otázkou. Využijte proto katalog rodinných domů, kde naleznete inspiraci. Mějte v domě jen tolik pokojů, kolik opravdu využijete. Nezapomínejte však na technické místnosti, které vždy naleznou své uplatnění.

Teď nastává otázka, zda postavit tradiční patrový dům, nebo si zvolit moderní bungalov. Bungalovy mají mnoho výhod, hlavně pokud se chystáte mít děti. Zapomeňte na neustále běhání do schodů za dětmi. Takové přízemní domy se dnes těší velké oblibě a už mnoho lidí vyměnilo svůj patrový dům za bungalov. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost.

Nechat práci na stavební firmě?

Pakliže už jste si vybrali projekt rodinného domu, už se můžete pustit do samotné stavby domu. Máte dvě možnosti. Buď si najmete stavební firmu, nebo využijete své kamarády a vlastní schopnosti a dům si postavíte sami. Každá varianta má své plusy a mínusy, je na vás, abyste je zvážili.

Pokud se rozhodnete pro stavbu domu vlastní silou, tak většinou ušetříte. Avšak doba výstavby domu je mnohem delší. Navíc mnoho lidí nechce o svém volnu trávit čas na stavbě, proto se stavba domu může protáhnout. A kdo by také chtěl neustále otravovat kamarády, aby vám přišli pomoct.

Využijte i možnosti stavby rodinného domu na klíč. To vám zajistí stavební firma, která vám ušetří čas a starosti. Svěřte se do rukou stavební firmy a nechte si postavit rodinný dům na klíč. V rámci stavby zajistí i vybavení koupelny, kuchyně či podlahové vytápění. Pokud se však rozhodnete pro tuto variantu, rozhodnete se věřit cizí firmě. Proto je důležité vybrat si takovou společnost, která má jen kladné reference.

Kolik peněz budete muset vynaložit?

Kolik peněz budete muset celkově investovat? Musíte započítat nejen samotnou stavbu, ale i vybavení, které budete potřebovat pro pohodlný život v domě. Samozřejmostí jsou i měsíční výdaje, ale ty se platí všude. Je však jasné, že úvodní investice bude vyšší. Proto vám doporučujeme postavit si energeticky nenáročný dům, který vám bude do budoucna spořit náklady na provoz domu. K dispozici vám je velká spousta moderních technologií, se kterými ušetříte. Dopřejte si např. podlahové vytápění do svého nového domu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.