Pojištění cestovních kanceláří

Pojištění cestovních kanceláří

Pokud se chystáte na dovolenou, ujistěte se, že je vaše cestovní kancelář dostatečně pojištěna. Každoročně dochází k řadě krachů CK, které mají často podhodnocené pojištění, popřípadě nejsou řádně pojištěny anebo jsou rovnou v úpadku. Klienti těchto CK potom mají problém získat vložené prostředky zpět a často nemají šanci získat plnou výši úhrady za dovolenou.

Proč se zajímat o pojištění CK?

Podle zákona sice je CK povinna uhradit veškeré náklady spojené se zrušeným zájezdem, v praxi se tak však bohužel často neděje. Současná legislativa je nedotažená a CK mohou mít pojistku výrazně nižší, než je třeba. Ve výsledku pak klienti často nedostanou zpět své náklady a mnohdy musí na peníze dlouho čekat. Kontrolou pojištění a informací o CK tak můžete předejít nákupu zájezdu, na který už možná neodjedete.

Výše pojištění je neveřejná

Bohužel, výši pojištění jednotlivých CK ověřit nelze. Konkrétní částku nemusí CK nikde zveřejňovat a nelze ji získat ani při ověření přímo u pojišťovny. Zákonný dohled se tak z velké části míjí účinkem.

Kde ověřit pojištění CK?

Zásadní otázkou je, kde si ověřit pojištění a případné problémy CK. Pojištění lze ověřit u jednotlivých pojišťoven, nicméně poskytovatelů pojištění je celá řada. Využijte kompletní seznam pojištěných cestovních kanceláří, který nabízí i ověření informací v ARESu, zda nejsou v insolvenci či likvidaci. Přestože nelze ověřit výši pojištění, při vyhledání informací o CK můžete předejít potížím.

S kým jet na dovolenou?

Zavedené solidní CK s širokou nabídkou zájezdů jsou zpravidla mnohem bezpečnější, není to však obecné pravidlo. U nových a malých CK lze často narazit na výhodnější nabídky, raději si však sežeňte reference a případně i ověřte majitele. Mnohdy majitelé zkrachovaných CK obratem založí novou firmu a vesele podnikají dál. Informace o současném i bývalém členství ve firmách lze najít v obchodním rejstříku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.