Viasat History ukáže, jak se stavěly hrady

Na kanálu Viasat History bude možné sledovat dokumentární seriál Stavitelé hradů, který ukazuje stavbu středověkých pevností „v přímém přenosu“.

V pořadu se diváci seznámí s tím, jak na stavbě hradů dřeli dělníci, jaké nápady měli architekti a jaké realizace nařídili stavební inženýři, kteří stavbám dali konečnou podobu a kvalitu, jež překonala staletí.

Dokument vysvětlí mimo jiné rozdíly mezi hrady bergfritového, donjonovského či podunajského typu nebo mezi flankovací, donjonovou, bergfritovou či bateriovou věží.

Hlavní funkce hradu byla samozřejmě obranná, přičemž tato funkce měla svůj smysl zhruba mezi 12. a první polovinou 17. století. V průběhu válek byly hrady často po léta obléhány, nicméně s rozvojem dělostřelecké techniky v 17. století jejich obranný význam opadl.

Na území České republiky se nachází spousta hradů, z nichž velká část je na evropské poměry nadprůměrně zachovalá. Nejstarším dosud stojícím hradem u nás je Pražský hrad, který založil kníže Bořivoj zhruba v roce 880.

O významných hradech, jejich historii a hlavně výstavbě se dozvíte každou středu od osmé hodiny večerní mezi 25. listopadem a 9. prosincem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zábava a volný čas se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.