Snubní prsteny

Snubní prsteny jsou hned po svatebních šatech hlavní starostí nastávajících nevěst. A samozřejmě také ženichů, kteří jsou nuceni je zaplatit. Časem, s blížícím se dnem sňatku k tomu přibudou ještě starosti s volbou vzoru svatebního oznámení a svatební kytice.

Starosti s tím, jaký snubní prstýnek bude ten nejlepší, začínají nevěstám už někdy v pěti letech věku. Ihned po svatbě jsou pak tyto starosti vystřídány pochybnostmi, zda je ten prstýnek, který je nyní už navlečen na prsteníčku, opravdu tím pravým. Tyto pochybnosti pak časem také zmizí, až novomanželka dojde k poznání, že to nebyl jen snubní prsten, který si měla pečlivě a uvážlivě vybírat. Nejsou to ani ony svatební šaty, svatební oznámení či svatební kytice, ale zcela prozaicky je to ten líný chlap, ležící na kanapi a spokojeně vychrupující do novin, jimiž je přikryt. Ten, který ji denně nutí přitáhnout z marketu několik piv a neustále vařit dobroty přesně tak, jak je mazánkovi vařila jeho maminka, z pohledu novomanželky nyní situovaná do role absolutně nesnesitelné a do všeho kafrající tchýně. Kam se poděla okouzlující romantika letních nocí? Kam jen zmizela jeho žhavá vášeň a touha po tělesných dotecích, jeho něha a sladká slovíčka?

Ale vraťme se od neúprosných zákonitostí života zpátky, k důvodu, podstatě a též názvu tohoto článku. Snubní prsteny jsou již od dávných dob romantickým symbolem manželství. Jen škarohlídi tvrdí, že železnými kroužky byly dříve násilně připoutávány novomanželky k rodinnému krbu, aby svým chrabrým a neodolatelným mužům při první příležitosti neutekly. Pokud tomu tak opravdu bylo, ukazuje to pouze na naprosto zbytečnou, neodúvodněnou, až zvrhlou vrozenou žárlivost mužů. Ostatně, myslíte si snad, že pásy cudnosti vymyslely ženy?

Kdoví proč se dnes dostávají do módy ocelové snubní prsteny. Lze to snad považovat za návrat k výše zmíněným tradicím starověkých upoutávek? Svým způsobem ano. Pokud totiž bude manželka chtít utéct s ocelovým prstýnkem, v zastavárně rozhodně nepochodí. A proto, milé dámy, i když s výběrem toho pravého chlapa vám neporadím, mám pro vás dobré rady pro výběr snubních prstenů. Vyberte si v každém případě prstýnek zlatý. Je to investice, kterou platí někdo jiný a která se vám může v případě špadné volby partnera v budoucnu hodit. Vybírejte přednostně z kategorie Snubní prsteny žluté zlato. Snubní prsteny z bílého zlata mají složitější proces úpravy povrchové vrstvy a jsou proto nové vždy dražší, než prsteny ze žlutého zlata. Jsou u nich také problémy se zvětšením. To v případě, že byste se měly příliš dobře a vaše jemné prstíky by poněkud nabyly na síle. Stejně tak nedoporučuji velmi efektní prsteny kombinované. Cena zlomkového zlata se liší především podle ryzosti. Vybírejte vyšší hmotnost prstene a ptejte se zlatníka, zda lze dodat snubní prsteny ze zlata vyšší ryzosti. Cena zpracování je u nich stejná, jako u šperků ze zlata běžné ryzosti, ale zvýší se cena gramu prstene. Pokud se vám líbí prsteny s kamínky, chtějte rozhodně diamanty s briliantovým výbrusem a ne levnější, ale na první pohled stejné zirkony. Člověk má v mládí své ideály, ale někdy by měl uposlechnout i rady zkušenějších bývalek. I v případě, že vám vaše manželství vyjde, což se údajně také zcela výjimečně stává, budete mít radost z krásného klenotu.

Lydie se představuje:

Všeneuměl a z toho plynoucí práce a lenošení všeho druhu.
Příspěvek byl publikován v rubrice Šperky se štítky , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u Snubní prsteny

 1. veronika napsal:

  S manželom sme sa dohodli pred rokom na všetkom 🙂 Žlté zlato sa mne osobne nepáči a inak nemám ani žiadne retiazky so žltým zlatom, takže by som to nemala s čím ladiť. Zhodli sme sa na tom, že keď ideme robiť veľkú svadbu, doprajeme si aj pekné prstienky. Šetrili sme si peniaze nato, aby tento deň bol najkrajší a najlepší a tak sme si zvolili prstienky od Rýdla 🙂 Keďže sme obidvaja študovali v Brne, bolo to ďalšie plus a prstienky sa nám veľmi páčili 🙂 Nevyberali sme schválne ani príliš luxusné ani obyčajné, ale skôr zlatú strednú cestu, hoci prstienky máme z bieleho zlata 🙂

  • Zuzana napsal:

   Já také přemýšlím nad prstýnky v bílém zlatě ale v kombinaci s červeným. Nedávno jsem totiž měla narozeniny a dostala jsem krásný dárek od přítele. Koupil mi náušnice z této kombinace. Vážně se mi velmi líbí a možná bych si je vzala i jako doplněk ke svatebním šatům. Nepreferuji nějaké honosné ozdoby. Nevěsta by měla být podle mě jednoduchá. Tak zkusím zosurfovať ještě Rýdlová stránku, že jestli mě tam něco neosloví 🙂

   • veronika napsal:

    Ako Rýdl má vážne krásne kúsky a myslím, že som tam videla aj tieto kombinácie, ale ja som bola predsa len na niečo iné zameraná, takže som ich len preletela. Ďalším pozitívnym bodom, čo hrá plus pre Rýdla je aj to, že tam má možnosť zmeny veľkosti prsteňov a tým pádom Vám vlastne aj krásne vyjde cena týchto prstienkov a môžete si teda podľa svojho cenového stropu vybrať prstienky 🙂 Čo je fakt super, lebo keď prídete do kamenného obchodu, už len ich informujete čo a ako ste si vybrali/objednali. Rýdl práve má aj honosné, ale aj úplne jednoduchučké, povedala by som, že si tam vážne vyberie každý a má ich za priateľnú cenu, ale treba hľadať 😉 Tak potom dajte vedieť, čo ste si vybrali 😉

 2. Marťa napsal:

  Já teda taky nejsem zastáncem žlutého zlata, působí na mě hrozně agresivně, naopak to bílé zlato je pro mě takový něžnější, romantičtější, takže i v našem případě byla volba ohledně materiálu jasná. Byli jsme taky u Rýdla, ale i když má prstýnky nádherné, už jsme si předem vytvořili určitou představu a znáte to, jakmile si člověk něco vymyslí, těžko se mu zalíbí pak něco jiného, takže nakonec jsme společně s Rýdlem dali dohromady náš vlastní návrh a musím říct, že jsem nadšená 🙂

 3. Kates napsal:

  Na mě žluté zlato nepůsobí nějak agresivně, docela se mi líbí, ale sama ho nenosím. Jsem zvyklá na stříbro nebo když už, tak bílé zlato. Mám zásnubní i snubní prsten také z bílého zlata a naprostá spokojenost. Protože jsme z Brna byl nám také doporučen také pan Rýdl a jeho zlatnictví, byli jsme naprosto spokojeni. Předběžně jsme koukli na jeho webovky a na místě už jsme jen zkoušeli, ale byla to teda fuška, já nevěděla které :D.

  • Vee napsal:

   Bílé zlato je hezké, ale snubní prstýnek bych chtěla spíš klasický – žluté zlato vypadá už na první pohled stylově, nechci aby si někdo myslel, že jsme šetřili a pořídili ocelové.
   Výběr u Rýdla nevypadá špatně, určitě se tam podívám, ale zatím ještě nebudu říkat hop 😉

Komentáře nejsou povoleny.