Je načase zbavit se dluhů

Dostat se do finančních potíží je snadné. Mnozí je řeší půjčkami a někdy se stává, že není na jejich zaplacení. Postupně si jsou schopni lidé nabrat mnoho půjček, na které nemají. Co pak? Mohou vyhlásit osobní bankrot.

O osobním bankrotu
Dlužníci mají právo u nás požádat o osobní bankrot, který jim dává možnost oddlužení fyzické osoby. To je možné na základě insolvenčního zákona, který v České republice platí od ledna 2008. Od té doby ho už někteří lidé využili a předpokládá se, že bude v budoucnu využíván častěji. Ve světě běžně funguje.
Dlužnici mají díky němu příležitost se efektivně zbavit dluhů, které plynou z prodeje na půjčku, hotovostních úvěrů či spotřebitelských úvěrů. Osobní bankrot nelze vyhlásit na finanční závazky, které jsou jištěné majetkem – leasing či hypotéka.

Podmínky schválení osobního bankrotu
Žádost o osobní bankrot mohou podat jen dlužníci, kteří jsou fyzickými osobami a nepodnikají. Po podání vaší žádosti soud prověřuje, zda máte čisté úmysly a nepřišli jste k dluhům příliš lehkovážně s myšlenkou na osobní bankrot v budoucnu. Osobní bankrot lze podstoupit jen jednou za život.
Nemáte na něj nárok, pokud při zpeněžení vašeho majetku či za pět let splácení, nejste schopni splatit alespoň 30% všech závazků. Další podmínkou osobního bankrotu je zaměstnání a závazky dlužníka u více věřitelů.
Od podání žádosti se do 15 dnů dozvíte, zda vám bude umožněno provést osobní bankrot. Žádost můžete poslat v písemné či elektronické podobě na krajský soud, pod který spadáte.

Příspěvek byl publikován v rubrice Finanční služby se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.