Rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení – mění se něco v roce 2016?

Datum 1. ledna je populárním termínem pro řadu změn a tak není na škodu se s novými informacemi seznámit. Chcete mít dokonalý přehled o tom, co ještě platí a co už ne? Nevíte na který věrohodný zdroj se obrátit a kde potřebné informace načerpat? Zejména dávky Státní sociální podpory, kam patří i příspěvek na bydlení a rodičovský příspěvek, se vyřizují vždy na dobu určitou, a proto nikdy nevíte, zda-li vás některá změna nepostihne. Může se změnit třeba jen výše koeficientu rozhodného pro výplatu určité dávky a touto skutečností budete nemile zaskočeni a překvapeni. Změny v zákonech v sociální oblasti pro rok 2016 jsou samozřejmě přístupné veřejnosti i na vývěsních tabulích příslušných Úřadů práce. Ovšem představa, že obíháte jednotlivé úřady a koukáte po stěnách… Je to zbytečná ztráta času, cenné a plnohodnotné informace jsou pro vás připraveny na internetu, kde si stačí jen otevřít konkrétní adresu webu a máte vše před sebou od A do Z.

Příspěvek na bydlení

Pobíráte již příspěvek na bydlení a nebo vás zajímá, zda-li na něj náhodou v tomto roce nedosáhnete? Pak zajisté víte, že pro přiznání této dávky je rozhodující příjem v rodině za uplynulé kalendářní čtvrtletí. Takže výplatu dávky, kde se posuzuje čtvrté čtvrtletí roku 2015 máte jistou, ale co v tomto roce? Jak to bude s příspěvkem na bydlení od ledna? Máte nějaký jiný zdroj příjmů, případně jste od nového roku v evidenci uchazečů o zaměstnání nebo jste nějakou dobu čerpali nemocenskou… Pokud u vás nastala jakákoli změna, určitě si ověřte, zda-li vám příspěvek na bydlení  i nadále náleží a nebo nevznikl nárok na dávku novou situací v rodině.

Rodičovský příspěvek – proběhly už změny?

Ano, je to pravda, u rodičovského příspěvku se již dlouhodobě plánují nějaké změny a řada rodičů je netrpělivě očekává. V řadě rodin je výše příspěvku rozhodující pro výplatu i dalších dávek Státní sociální podpory, ale její celková maximální hranice částky 220 000 Kč se jen tak nezmění. Hlavní změny se očekávají především v podmínkách určujícím rodičům vzájemné propojení péče o dítě s jejich zaměstnáním. Zajímá vás tedy, jestli se něco mění už v letošním roce? Čerpání rodičovského příspěvku  je v rodině s malými dětmi zásadní položkou celkového rodinného rozpočtu. Zvlášť v případě, kdy nemáte ani nárok na mateřskou a dávku tak vlastně pobíráte ihned po narození dítěte.

Jednotlivá výplata sociálních dávek je vždy záležitostí celé rodiny, a proto je určitě nezbytně nutné si ověřit, jestli na dávku máte i nadále nárok.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nekomerční. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.