Evropská akciová společnost

Pokud vaše podnikání přesahuje hranice České republiky, rozhodně byste měli zvážit založení evropské společnosti (SE).

Tento typ obchodní společnosti je založen na právu evropské společenství, což značně usnadňuje podnikání v dalších členských státech EU.

SE je tedy právnická osoba, která má nejblíže k u nás dobře známé akciové společnosti. Od té se, ale liší v možnostech jejího vzniku. Právní řád EU umožňuje vznik evropské společnosti čtyřmi způsoby: fúzí již existujících společností, vznikem holdingu, založením dceřiné společnosti a transformací akciové společnosti. Při jejím vzniku pak musí být složen základní kapitál ve výši 120 000 EUR.

Proč zakládat SE?

Jak už bylo zmíněno, evropská společnost je vhodná pro takové právnické osoby, jejichž podnikání má mezinárodní přesah. Ty pak ocení možnost přemístit sídlo společnosti do jiné země Evropské Unie, která nabízí např. nižší daňové zatížení, lépe ochraňuje zájmy firmy nebo vyžaduje nižší administrativu. Výhodou je pak jistě i možnost obsadit statutární orgány pouze dvěma osobami a nezanedbatelný vliv na zákazníky i obchodní partnery má lepší image evropské společnosti.

Jak založit evropskou společnost?

Založení evropské akciové společnosti je relativně zdlouhavé a komplikované. Nejvýhodněji se tak v současnosti jeví zakoupení již hotové společnosti (tzv. ready made). Cena za ready made evropskou společnost se pak pohybuje kolem 100 000 Kč. Více informací o založení evropské společnosti se dozvíte na adrese: http://www.zalozeni-spolecnosti-online.cz/.

Příspěvek byl publikován v rubrice Podnikání se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.