Postele z nových materiálů

Zájemcům o postele, které hodně vydrží a jsou vyrobené z přírodního dřeva, se nabízejí  nové materiály, které svými vlastnostmi předčí i ocel. Jedná se o lepené panely (spárovky), které vynikají vysokou pevností a nízkou hmotností.

Za vznik vděčí tyto supermateriály pokroku při výzkumu lepidel, které zajišťují ve spoji ještě vyšší pevnost než má samotné dřevo. Lepené panely (spárovka) jsou tak vyjímečné proto, že během zpracování jsou z dřeva odstraněny všechny vady, které mají vliv na jeho pevnost.

Dřevěné lepené nosníky nahrazují ocelové konstrukce ve velkých halách, kde je potřeba například vyšší odolnost proti vlhku a požáru. Velkou výhodou dřevěných nosníků je, že se dají slepit na libovolný tvar a rozpětí.

Dřevo odolává vlhku lépe než ocel – nekoroduje, například domy v Benátkách jsou postavené na dubových kůlech.

Paradoxně jsou dřevěné nosníky odolnější než ocelové  i proti požáru. Při požáru v hale se ocelová konstrukce najednou celá zhroutí. Dřevěné nosníky si při hoření vytvoří obal z uhlíku a trvá dlouho než se oheň dostane dovnitř a sníží pevnost.

Pokud jsou panely (spárovka) vyrobené z tvrdého dřeva, jako je dub nebo buk, vznikne fantasticky odolný materiál. Tento materiál využívá firma Tellus k výrobě superpevných postelí z masivu, schodových stupňů a dalších namáhaných prvků jako jsou například barové pulty.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.